Światowy Dzień Mycia Rąk

Higiena rąk jest kluczowym działaniem w walce z rozprzestrzenianiem się infekcji. Poprawne mycie rąk to prosta i skuteczna metoda zapobiegania  wielu chorobom zakaźnym.

Pamiętajmy, że mycie rąk to nie tylko kwestia ochrony siebie, ale także innych osób wokół nas. Możemy być nosicielami wirusów i bakterii, nawet jeśli sami nie wykazujemy objawów choroby. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy praktykowali regularną higienę rąk.

Podkreślenie, że wystarczy woda, mydło i ręcznik papierowy jest bardzo istotne. Nie zawsze musimy korzystać z dezynfekcji, a mycie rąk wodą i mydłem jest skutecznym środkiem. Ważne jest również, aby myć ręce przez odpowiedni czas, co zazwyczaj trwa co najmniej 20 sekund.

Dzięki takim prostym działaniom, jak regularne mycie rąk, możemy znacząco przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i dbać o nasze zdrowie oraz zdrowie innych.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu uświadomienia społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk. Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego. Higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:
– myj ręce ok. 30 sekund,
– rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
– nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
– dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
– pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
– na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Skip to content