Pielęgniarka szkolna

Wtorek             11:50 – 15:50

Środa               07:30 – 16:30

Piątek               07:30 – 11:30

Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami reguluje sposób świadczenia usług zdrowotnych w szkołach. Wskazuje podmioty, które są zobowiązane do świadczenia tych usług oraz odpowiedzialne za zapewnienia warunków organizacyjnych, a także sposób współpracy tych podmiotów. Zgodnie z jej zapisami profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi sprawuje pielęgniarka szkolna albo higienistka. Natomiast opiekę stomatologiczną – lekarz dentysta. Zakres świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną oraz świadczeń stomatologicznych określają przepisy wydane na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Profilaktyczna opieka zdrowotna w zakresie określonym w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców. Sprzeciw w formie pisemnej powinien być złożony do świadczeniodawcy realizującego opiekę. Świadczeniodawcą jest podmiot udzielający świadczeń na podstawie umowy z NFZ. Zasada uzyskania zgody pacjenta albo odmowy takiej zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych, a w przypadku pacjenta małoletniego jego przedstawiciela ustawowego, jest jednym z podstawowych praw chroniących pacjenta przed narzucaniem świadczeń zdrowotnych i udzielaniem ich wbrew jego woli (art. 16 i 17 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

Rodzic, który chce zrezygnować z opieki pielęgniarki szkolnej i/lub stomatologicznej, powinien poinformować właściwy podmiot na piśmie o swoim sprzeciwie wobec objęcia dziecka profilaktyczną opieką zdrowotną w szkole. Pismo powinno być adresowane do pielęgniarki i/lub świadczeniodawcy opieki stomatologicznej, podpisane przez rodzica i przekazane im za pokwitowaniem odbioru. Brak wyraźnego sprzeciwu rodzica oznacza, że zgadza się on na objęcie dziecka profilaktyczną opieką zdrowotną w szkole.

Świadczeniodawcą opieki stomatologicznej w tym roku jest Tommed, ul. Fredry 22, Katowice.

Odpowiedni druk znajduje się w zakładce Formularze.