Wycieczka integracyjna do Miasteczka Ekologicznego

W dniach 20-21.04.2023  klasy szóste wybrały się na wycieczkę integracyjną do Miasteczka Ekologicznego w Olsztynie niedaleko Częstochowy.

W pierwszym dniu uczniowie prowadzili poszukiwania „skarbów” w pobliskim kamieniołomie. Niektórym szczęście dopisało i wracali obciążeni znaleziskami – kwarcem, wapiennymi odłamkami, a niektórym szczęście dopisało i znaleźli drobinki siarczanu galenu – dość rzadkie i ponoć cenne znalezisko. Po kolacji uczestnicy wycieczki zwiedzali w ciemnościach zamek w Olsztynie i w magicznej atmosferze słuchali legend przewodnika na temat miejsca, w którym się znajdują. Na szczęście Biała Dama – Adelajda, ukraińska księżniczka w tym dniu miała wolne i nikomu się nie ukazała.

W drugim dniu po filmie na temat życia Neandertalczyków klasy wybrały się w Góry Towarne i na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej. W jaskini uczniowie mieli okazję zobaczyć śpiącego nietoperza, legowisko jenota oraz okaz jadowitego pająka żyjącego w jaskini – przedstawiciela jednego z dwóch  gatunków jadowitych pająków występujących na terenie Polski. Zaciekawienie wzbudziło również mleczko wapienne, ściekające po ścianach jaskini – mające właściwości zdrowotne i  używane już przez ludzi pierwotnych. W drodze powrotnej do ośrodka uczniowie i nauczyciele pamiętając o zbliżającym się Dniu Ziemi, oczyścili szlak z papierów, butelek i innych śmieci.

Dziękujemy organizacji UNICEF  za wspaniałą i  pełną atrakcji wycieczkę.

Skip to content