NAUKA WOKÓŁ NAS

Klasa 5B w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej przez p.Mariolę Wosik i p. Danutę Tworuszkę, wybrała się na spotkanie z nauką. Tak jak w poprzednim roku szkolnym z wielką ciekawością dotarliśmy na Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w ramach projektu „Akcja Popularyzacja” przygotowano wykłady z pokazami „Nauka wokół Nas”.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od kryminalnej zagadki. Poznając materiały stosowane w kryminalistyce, badając ślady i tropy udało nam się rozwiązać zagadkę kradzieży medalu Pani Dziekan i wskazać winnego tego czynu.

Kolejny wykład wprowadził nas w świat dźwięków. Wytworzyliśmy dźwięki wysokie i niskie, ciche i głośne a nawet wygenerowaliśmy hałas po czym podjęliśmy próbę wsłuchania się w kosmiczna ciszę. Udało się również stworzyć orkiestrę i pograć na nietypowych instrumentach. Po tym wykładzie już wiemy, że fizyka jest pełna muzyki.

Na zakończenie dokonaliśmy chemicznej analizy ciastka. Wzięliśmy pod lupę każdy substrat stosowany do wypieków, wszystkie składniki zbadaliśmy doświadczalnie a na finał przeprowadziliśmy syntezę ciastka w polu mikrofalowym. Trzeba przyznać, że było pysznie 🙂

Dziękujemy organizatorom za bardzo ciekawe zajęcia i czekamy na więcej. Do zobaczenia za rok na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych.

Skip to content