Światowy Dzień Muzyki w klasie 1b

21.06. w ramach innowacji z edukacji muzycznej „Mali melomani”, klasa 1b udała się na Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zejścia do tajemnych podziemi, w których znajduje się Muzeum Organów Śląskich.

Wspaniałe, zabytkowe instrumenty pokazał nam Michał Duźniak – doktor sztuki, organista koncertujący. Uczniowie poznali historię Muzeum, budowę i rodzaje organów, a nawet zagrali na jednych z nich.

Przy wyjściu z Muzeum czekała na uczniów wybitna osobistość – Prof. dr hab. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, organista i kompozytor. Jego Magnificencja zaprosiła uczniów do głównej sali koncertowej, w której centralnym punkcie znajduje się scena, a na niej światowej klasy fortepian. Mali melomani pochwalili się wiedzą dotyczącą budowy oraz brzmienia fortepianu, rozgorzała też dyskusja dotycząca znanych utworów muzyki klasycznej.

Z sali koncertowej, Pan Rektor zaprosił uczniów do… drugiej sali koncertowej.

To mniejsza, ale przepięknie odrestaurowana sala, która w dawnych czasach służyła za salę posiedzeń Sejmu Śląskiego. W tym niezwykle ważnym pomieszczeniu, otoczeni przepięknymi malowidłami ściennymi, uczniowie podziwiali grę na organach w wykonaniu studentów.

Ostatnim punktem programu była wizyta u twórcy wszelkich instrumentów, czyli artysty lutnika – Pana Arkadiusza Gromka. Zapach drewna i żywicy bardzo przypadł do gustu dzieciakom. Niektórzy spróbowali zagrać na olbrzymim kontrabasie, a na zakończenie wszyscy dostali pamiątkowe włosy końskie, wykorzystywane w smyczkach.

Mali melomani byli zachwyceni wycieczką i już zapowiedzieli swoją obecność w innych, równie ciekawych miejscach związanych z muzyką! Teraz tylko muszą odpocząć i cierpliwie poczekać na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Skip to content