Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzimy 8 lutego. Nasza szkoła co roku w tym dniu aktywnie włącza się w obchody i inicjuje lokalne wydarzenia związane z podniesieniem świadomości i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawą kampanią edukacyjną „Bądź z innej bajki” dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w sieci. Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom i opiekunom, że zagrożenia, z którymi ich dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak te pojawiające się w świecie realnym. Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, jednocześnie nie można zapominać, że jest też źródłem niebezpieczeństw, przed którymi rodzic powinien chronić swoje dziecko.

#grooming

Child grooming, czyli uwodzenie dziecka w internecie to poważne zagrożenie, które może przynieść wiele niebezpiecznych konsekwencji dla Twojej rodziny. Rodzicu, warto dowiedzieć się o najskuteczniejszych działaniach, które mogą przerwać to zjawisko. Sprawdź, jak rozpoznać, gdy ktoś próbuje wykorzystać zaufanie Twojej córki lub syna w internecie, a także jakie kroki podjąć, by pomóc dziecku.

Zobacz animację: Młody rybak był tak zapatrzony w prezenty od złotej rybki, że prawie całkiem zagubił się w sieci. Na szczęście pomoc nadeszła w ostatniej chwili… Sprawdź!

#FOMO

Lęk przed odłączeniem od internetu dotyka coraz więcej młodych osób. Rodzicu, mamy nadzieję, że znajdziesz tu wiele inspiracji i ciekawych materiałów, dzięki którym dowiesz się, jak chronić swoje dziecko przed zagrożeniami w sieci. Całą rodziną oglądajcie bajki, czytajcie materiały, słuchajcie podcastów i przede wszystkim rozmawiajcie! 

Zobacz animację: Śpiąca Królewna cierpi na bezsenność?! Nie do wiary! Jej rodzice znaleźli świetny sposób na to, jak na chwilę oderwać ją od smartfona. Zobacz!

#cyberprzemoc

Cyberprzemoc to jedno z zagrożeń, na które narażone są dzieci w sieci. Zaradzenie mu wymaga ze strony opiekuna wielkiej czujności, ponieważ ofiary cyberprzemocy często nie komunikują problemu wprost. Potrzebna jest też rodzicom wiedza o tym, jak postąpić w takiej sytuacji. Zarówno pod względem dbania o dobrostan zaatakowanego dziecka jak i ukarania agresora. Materiały edukacyjne na temat Cyberprzemocy mają na celu wspomóc opiekunów dzieci w tym zadaniu oraz zwiększyć świadomość na ten temat, aby możliwe były zachowania prewencyjne.

Zobacz animację: Jak potoczyły się losy Czerwonego Kapturka?  Zobaczcie bajkę o wyjątkowej dziewczynce i przeciwnościach, z którymi przyszło jej się zmierzyć. 

#patostreamy

Dowiedz się, czym charakteryzują się szkodliwe treści w internecie i jak skutecznie chronić przed nimi młodych ludzi. Przygotowaliśmy atrakcyjne materiały, które pomagają podjąć rozmowę z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w sieci. Możecie obejrzeć wspólnie animację, wysłuchać podcastu lub wydrukować plakat i powiesić go w szkole, w której uczy się Twoja córka lub syn.

Zobacz animację: Czy Kajowi uda się ustrzec przed negatywnym wpływem filmików nagrywanych przez Królową Śniegu? Zobacz już teraz!

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj do broszury „Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!”

Z okazji obchodów DBI 2022 przygotowany został cały kalendarz wydarzeń w lutym i marcu. Uczestnicy obchodów mogą wybierać z gamy webinarów, spektali oraz lekcji online (ZOBACZ KALENDARIUM WYDARZEŃ). Zachęcamy do skorzystania!

Zespół ds, promocji zdrowia

Skip to content