Lekcja historii pod Kopalnią Wujek

Pragnąc uczcić 40-tą rocznicę tragicznych wydarzeń w Kopalni Wujek uczniowie klasy Ia, VIa i VIIa wyruszyli pod Pomnik – symboliczną mogiłę 9 górników poległych podczas strajku 16 grudnia  1981 r.  W skupieniu wysłuchali lekcji historii na miejscu dawnych wydarzeń. Historyk Narcyza Baczewska wyjaśniła przyczyny strajku, opowiedziała o sytuacji w Polsce w latach 80-ych i stanie wojennym. Swoje wspomnienia z tamtych lat opowiedzieli również nauczyciele, którzy dobrze pamiętają tamte czasy i wydarzenia, ponieważ byli uczniami szkół średnich – Jadwiga Bętkowska i Ewelina Horodecka. Elżbieta Garbalska wspominała Janka Stawisińskiego – jednego z poległych górników, który był jej starszym kolegą i mieszkał w tym samym bloku w Koszalinie. Janek przyjechał na Śląsk, aby pracować na Kopalni. Miał tylko 21 lat. Jego hełm z dziurą po kuli znajduje się w Muzeum Izbie Pamięci. Uczniowie zapalili znicze pod Pomnikiem – krzyżem, upamiętniającym tamte wydarzenia. Najmłodsi uczniowie przygotowali laurki dla górników z podziękowaniem za ich trudną pracę.

Skip to content