3 XII Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Tego dnia na całym świecie podejmuje się działania, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny nie znaczy gorszy, dlatego osoby z niepełnosprawnościami muszą mieć możliwość realizacji swoich pasji, zainteresowań, zwłaszcza sportowych. Niepełnosprawność nie musi dyskwalifikować, ale może dawać nowe możliwości.

Od 1960r. kilka dni po igrzyskach olimpijskich organizowane są igrzyska paraolimpijskie. Jest wiele dziedzin i dyscyplin sportowych, które dostosowały się do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych ogłaszamy szkolny konkurs wiedzy na temat historii paraolimpiad i  polskich paraolimpijczyków. Odpowiedz poprawnie na min. 5 pytań konkursowych i weź udział w losowaniu nagród niespodzianek.

Pytania zamieszczone są na szkolnym fb oraz stronie internetowej szkoły.

Odpowiedzi należy przesyłać lub dostarczyć osobiście do dnia 10 grudnia do p. Małgorzaty Dymarz mdymarz@sp11katowice.pl

Pytania konkursowe:

1. Na czym polega gra  bocci?
  2. Ilu osobowe są drużyny blind footballu czyli piłki nożnej niewidomych?
  3. W jakich konkurencjach zdobyła medale Róża Kozakowska?
  4. Ile medali przywieźli Polacy z igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2021r.
  5. Drużyna którego kraju zdobyła mistrzostwo paraolimpijskie w koszykówce na wózkach?
  6. Która polska tenisistka stołowa startuje zarówno w paraolimpiadzie jak i w igrzyskach

olimpijskich?

• Jakie osiągnięcia na igrzyskach paraolimpijskich ma Renata Śliwińska?
  • Ile dyscyplin sportowych znalazło się w programie igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020?
  • Który z polskich paraolimpijczyków zdobył srebrny medal w biegu na 100m?
  • Jak nazywa się maskotka igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020?