3 XII – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Niepełnosprawność jest jednym z ważniejszych problemów współczesnego świata. Według danych WHO ponad 650 mln osób na świecie jest niepełnosprawnych w następstwie psychicznych, fizycznych oraz sensorycznych niesprawności. Stanowi to około 10 procent  populacji. W Polsce liczba osób niepełnosprawnych to prawie 5,5 mln.

Celem corocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych jest zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzimy nieco skromniej, gdyż z powodu trwającej pandemii uczymy się zdalnie i nie mamy możliwości organizowania imprez na terenie szkoły. Dla uczczenia tego święta, podczas zajęć z wychowawcami, odbyły się pogadanki na temat osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia krótkiej prezentacji wraz z teledyskiem, (nakręconym w 2016r. przez brytyjska telewizję Channel4, jako zapowiedź transmisji Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro), który w poruszający sposób ukazuje wspaniałe osiągnięcia osób z niepełnosprawnościami.

Skip to content