Jasełka 2019

„Każde życie charakteryzuje się i określa przez wewnętrzny kształt miłości. Powiedz mi jaka jest twoja miłość, a powiem ci kim jesteś”
– św. Jan Paweł II.

Tradycyjnie w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Dopełnieniem występu był piękny wspólny śpiew, najbardziej znanych polskich kolęd takich jak „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, czy też „Gore gwiazda”. Kolędy śpiewane przez dzieci przeplatały występy uczniów grających na gitarze.
Tegoroczne jasełka były połączeniem elementów tradycyjnych ze współczesnością i zostały przygotowane przez panią Iwonę Jankowską oraz panią Aleksandrę Brahlich.
Dwie sceny, które odbywały się w sklepie miały wspólny motyw związany
z wartościami, o których być może nie zawsze pamiętamy, a których nie da się kupić za pieniądze:

Do sklepu z zabawkami wchodzi małżeństwo z córką. Zwracają się do ekspedientki:
Mama: Widzi pani, mamy małą córeczkę, lecz bardzo często przebywamy poza domem, zarówno w dzień, jak i wieczorem.
Tata: Zauważyliśmy, że córeczka rzadko się uśmiecha.
Mama: Chcielibyśmy kupić jej coś, co uczyniłoby ją szczęśliwą. Nawet gdy nie ma nas w domu.
Ekspedientka: Przykro mi, ale my nie sprzedajemy rodziców.

(…)

Do sklepu z zabawkami wchodzi ojciec z córką:
Córka: Tato, tato kup mi tego misia i jeszcze tego pieska, tato słyszysz…
Ojciec: Myślisz tylko o tym, co ci dają rodzice. A co ty nam dajesz?
Córka: Miłość tato miłość!!!

Przekaz jasełek to próba odpowiedzi na pytanie jaki prezent uszczęśliwić naszych najbliższych?
To, co wybieramy i co cenimy mówi o nas samych. Dobra materialne są potrzebne. Nie mogą być jednak celem człowieka. Znakiem dojrzałego człowieka jest uporządkowana hierarchia wartości, która faktycznie wpływa na nasze życie. Bez wartości życie staje się puste. Ważne by na jej szczycie był Pan Bóg. A najlepszy prezent jaki możemy ofiarować najbliższym to właśnie swoją obecność, dobre słowo, uśmiech, a przede wszystkim miłość! Warto się zatrzymać nad przekazem i treścią płynącą z przedstawienia.

Serdeczne podziękowania dla uczniów klas 1a, 6c, 7a, 7c, 8b, 8c,
a także dla wszystkich zaangażowanych nauczycieli.