Zwiedzanie Harcerskiego Muzeum Etnograficznego

5 kwietnia 2019 r. z okazji Święta Patrona Szkoły  harcerze  IV Szczepu im. Obrońców Katowic cały dzień oprowadzali poszczególne klasy poHarcerskim Muzeum Etnograficznym przy Szkole Podstawowej nr 11.  Przed młodszymi kolegami odkrywali tajemnice kolejnych pomieszczeń muzealnych. W pierwszym z nich nazwanym „Pieninami” pokazywali historyczne przedmioty codziennego użytku, w tym  kolekcje żelazek na dusze, skrzynie, lampy naftowe, tarki do prania, sztućce, kołyski a także narzędzia rolnicze, stroje ludowe i obrazy o tematyce religijnej. W kolejnym, znanym jako „Teatrzyk”,  prezentowali m.in.kukiełki, zgrzebła, kołowroty.  W  „Harcówce”przybliżali wystawę eksponatów z Afryki a także opowiadali historię zdobycia głowy szczupaka. Z kolei w „Kustoszówce  zapoznawali uczniówz kolekcją zegarów i maszyną pisarską.

Harcerze  przedstawilipostać Leszka Piaseckiego- założyciela muzeum. Wyjaśniali, czym były  zwiady etnograficzne i w jaki sposób zdobywano zabytkowe przedmioty. Przybliżyli historię powstania IV Szczepu Harcerskiego Obrońców Katowic.

Na zakończenie zwiedzania uczniowie podziwialidioramę „ Czarnecki pod Warką”       oraz ciekawe eksponaty zgromadzone w gablotach. Mogli tam zobaczyć m.in. szczątki ryby piły, skorupę żółwia afrykańskiego, ryby morskie a nawet krokodyla. Obejrzeli kolekcje proporców oraz  stroje ludowe z Pienin, Beskidu oraz Śląska.

            Jesteśmy wdzięczni harcerzom za poświęcony czas, przekazaną wiedzę na temat zbiorów muzealnych  oraz wrażliwość na sztukę ludową i  opiekę nad zabytkami.

Skip to content