„Osobliwości Świata Fizyki” 2018

21 września 2018 roku uczniowie klasy 8a, 8b i 8c oraz klasy 7c wybrali się na wycieczkę edukacyjną na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
gdzie z zainteresowaniem wysłuchali wykładów i obejrzeli pokazy. Kilka eksperymentów odbyło się z udziałem samych uczniów.

Tematyką tegorocznych Osobliwości Świata Fizyki były:

  • „Potęga ciśnienia” – na tym wykładzie uczniowie dowiedzieli się, że ciśnienie opisane kilkoma prostymi prawami fizyki, pozwala nam nie tylko latać, pływać, ale także oddychać, pić, używać ognia, gotować i wykonywać tysiące innych codziennych czynności – jest nam po prostu niezbędne do życia.
  • „Wszechobecne fale” – na tym wykładzie uczniowie dowiedzieli się, że na falach nie tylko można surfować, kołysać się, ale można też obejrzeć program TV, posłuchać muzyki, porozmawiać przez telefon czy zachwycać się pięknem krajobrazu – fale są po prostu wszechobecne i niezastąpione, a jeśli opiszesz je kilkoma parametrami, to wówczas zrozumiesz obserwowane wokół zjawiska.

Uczniom bardzo podobały się wykłady, a szczególnie doświadczenia. Było warto w ten sposób poznać fizykę.

    

Skip to content