Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie „Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy”, realizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. K. Bochenek dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działania edukacyjno-muzyczne stanowią część programu Kultura Dęta – pionierskiego w skali kraju wieloletniego przedsięwzięcia muzycznego, podejmującego temat górnośląskich orkiestr dętych w kontekście artystycznym, kulturowym, społecznym, edukacyjnym.

Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy (KOUL) funkcjonuje od 2020 roku i każdorazowo powiększa grono młodych pasjonatów orkiestr dętych. Międzypokoleniowa inicjatywa zakłada realizację regularnych zajęć gry na instrumentach dętych dla uczniów szkół podstawowych – niemuzycznych. Prowadzone warsztaty pozwalają uczestnikom na kontakt z instrumentami i żywą muzyką, na poznanie górnośląskiego dziedzictwa muzycznego, ale i na integrację z pomocą uniwersalnego narzędzia jakim jest muzyka. Przywracamy do łask amatorski ruch muzyczny, który wpływa na kondycję społeczności lokalnych. Zapewniamy naturalnych kontynuatorów spuścizny górnośląskich orkiestr. KOUL już po raz trzeci za sprawą rewitalizacji ruchu orkiestr dętych zwiększa realnie integrację wśród społeczności dzielnic Katowic.

Tegoroczna edycja KOUL odbywa się pod hasłem „Jedność w różnorodności”. Poza regularnymi zajęciami gry na instrumentach dętych w 4 szkołach podstawowych w Katowicach (Szkoła Podstawowa nr 48 im. J. Ligonia w Katowicach Murckach, Zespół Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach Załężu, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach) w okresie wakacyjnym zrealizowano warsztaty gry na instrumentach dętych na katowickich placach zabaw, kontynuowane są obecnie bezpłatne zajęcia gry na instrumentach dętych dla dzieci w wieku 5 – 12 lat w siedzibie Miasta Ogrodów oraz realizowane są koncerty orkiestr dętych w katowickich szkołach specjalnych.

Finał działań odbędzie się 14 grudnia o godz. 18:00, kiedy to na scenie Miasta Ogrodów spotka się kilkudziesięciu uczestników projektu – w tym nasi uczniowie – w towarzystwie prawdziwych gwiazd muzyki! Już teraz serdecznie zapraszamy! Wstęp na koncert wolny.

Skip to content